Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šátek v kontextu postmoderní společnosti

17. 9. 2007

Negativní vliv socioekonomických podmínek  na nošení

 Dnes se snažíme navázat na přerušenou  tradici, avšak socioekonomické podmínky pro včlenění nošení dětí do každodennosti dítěte jsou v obou časoprostorech odlišné. Nepůsobí přímo na vývoj dítěte, nýbrž zprostředkovaně:

Ø        Nízký ekonomický standart rodin s malými dětmi: málokterý pár si může dovolit kvalitní šátek za 2000 až 3000 korun českých, a proto se rozhodnou koupit levnější šátek, avšak na úkor kvality. Při prodeji by měl seriozní prodejce apelovat na rodiče, aby mysleli v prvé řadě na to, že šátek má kromě úkolu držet dítě v maximální blízkosti matky, zprostředkovávajíce mu pevnou schránku, na níž bylo zvyklé před narozením, podpírat páteř a  držet kyčelní klouby v žádaném úhlu, proto je nutné, aby kupující nikdy neslevil z kvality nosítka.  

Ø        Masový prodej šátků jde ruku v ruce s předešlými úvahami. Napadá mne obava, aby masový prodej nezadusil to dobré, co šátek přináší. Pokud se nošení dětí stane masovou záležitostí, bojím se, že bude snížena kvalita používaných nosítek, hlavně proto, že ta kvalitní jsou nad očekávání zájemců příliš drahá, protože v současnosti patří šátek spíše jako doplněk, než hlavní pomůcka v péči o dítě. Také by  nad motivy k nošení, kterými je v současné době ponejvíce blaho dítěte a touha po kontaktu s ním, mohla převládnout potřeba matky  usnadnit si život. Což lze doložit praxí, kde je známo, že dříve užívali šátek spíše lidé s přirozenějším přístupem k životu, vzdělanější, volící ekologicky šetrné výrobky atd. Dnes už si šátek pořizují lidé různí. Mohlo by se stát, že nošení dětí nebude pouze prospěšné, ale bude přinášet také negativní dopad zejména na fyziologický  vývoj dítěte.

Ø        Dalším z rizik současnosti je, že primární motivací nošení se může stát snaha nosiče si usnadnit  život. Ne proto, že je život ohrožen, ale pouze pro své vlastní pohodlí.  Rozmáhající se egoismus lidí může zapříčinit, že u mnohých bude prvotním motivem k nošení komfort nosiče: mobilita a bezbariérovost, praktičnost. Pozitivní efekt na dítě se tak u mnohých stane sekundárním cílem nošení. Šátek budou užívat široké vrstvy lidí. Vysoká nabídka zapříčiní to, že ne každý, kdo si nosítko zakoupí, si půjde vyslechnout  přednášku, kde se dozví o úskalí špatné techniky nošení. Myslím si, že k tomu již nyní směřuje možnost si pořídit šátek v obchodech s dětskými potřebami. Je tu jedno velké mínus, a to absence ucelené publikace na toto téma.

Už dnes je na trhu pestrý výběr nosítek. Některá jsou  prověřená tradicí. Mohu jmenovat čínské  MEI TAI.  Mnohdy je lehká manipulovatelnost na úkor pozitivního vlivu na fyziologický vývoj dítěte a komfortu obou, jak je tomu u klokanky,  kde nemá miminko podepřenou páteř, kyčelní klouby jsou v naprosto nevyhovujícím postavení a navíc se váha dítěte  nemůže rovnoměrně rozprostřít na tělo matky, která dříve či později začne trpět bolestmi zad. Populárními pro svou jednoduchost se staly babyvaky, které jednostranně zatěžují páteř maminky a dítě není přivinuto tak pevně jako v šátku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Prekopová

(Mauglinka, 20. 12. 2009 2:05)

a ještě snad poslední věc- proč zde zmiňujete p.Prekopovou, když informace v článku naprosto nekorespondují s informacemi v jejích publikacích ?

informace O NOŠENÍ

(Mauglinka, 20. 12. 2009 1:57)

jo a málem bych zapomněla - literatura K NOŠENÍ - už existuje - stačí jen trošičku zapátrat ;-), ale je fakt, že v roce 2007, kdy článek vznikl, toho moc nebylo

nemůžu souhlasit

(Mauglinka, 20. 12. 2009 1:54)

No, za prvé nemůžu souhlasit s informací Lenky K.: "Stále platí to, že ten, kdo se rozhodne pro nošení dítěte v šátku, si nejdříve opatří kvalitní informace, čili negativní dopad na vývoj dítěte je v minimu případů." - bohužel, opravdu bohužel tomu tak ve většině případů NENÍ-bylo by nádherné, kdyby tomu tak bylo, ale zkušenosti z kurzů jsou dost tristní - většinou je na kurzu tak jedna max. dvě maminky, které o nošení mají alespoň základní informace a ještě k tomu mají kvalitní šátek ( asi si začnu vést evidenci, protože je to zajímavá úvaha ),dále nemůžu souhlasit v článku s" NÍZKÝM EKONOMICKÝM STANDARDEM " - promiňte, ale jestliže se za kočár v průměru běžně platí okolo 10000, tak cena 2000Kč za šátek, v době, kdy je ještě maminka ekonomicky činná mi nepřijde jako nějaká šílená finanční zátěž ( a to pominu, že KVALITNÍ šátek se dá krásně sehnat z druhé ruky už okolo 1500Kč - někdy dokonce i méně!!!)a mmch když někdy vidím, co jsou maminky ochotny zaplatit za oblečení pro dítě - tak mi z toho vychází, že je to prostě o prioritách ! )a poslední nesouhlas: "Také by, nad motivy k nošení, kterými je v současné době ponejvíce blaho dítěte a touha po kontaktu s ním, mohla převládnout potřeba matky usnadnit si život" - tady je potřeba hledat VYVÁŽENOST - nemyslím si, že blaho dítěte a blaho, klid, větší mobilita a vůbec zjednodušení si života s miminkem maminky nebo tatínka, jsou věci, které by šly proti sobě - spokojená a klidná maminka vyzařuje pozitivní energie, kterou dítě nošené v šátku přeci musí jasně vnímat a je díky tomu klidnější, spokojenější, lépe se adaptuje na nové a cizí prostředí atd., pro mne je teda naprosto nemožné tyto dvě věci oddělovat - navíc, když se to vezme historicky a nebo budeme čerpat z chování národů, kde je nošení naprosto přirozená věc - tak tam jde přeci hlavně o to, aby soužití a vůbec žití s dětmi bylo v daných podmínkách vůbec možné - matky musí pracovat, starat se o další děti a to se tak nějak lépe zvládá s dítětem v šátku než odloženým někde v kočáře nebo na zemi či jinde. a jdu pohledat v KONCEPTU KONTINUA - páč mám dojem, že Liedloffová to popisuje naprosto jasně a určitě to má líp zformulované než já :-)

k článku...

(Monika S., 3. 7. 2009 15:41)

Kdo chce své děťátko nosit,informace si najde.Ale myslím,že ne každý to dělá.Už jsem viděla dost podivně visícich dětí v mizerně uvázaných sátcích i čelem vpřed,tak jak někdy nosí rodiče i v klokankách.Jak nemožně se dá nacpat dítě do babyvaku jsem ani netušila,jen jsem zírala.
Měla jsem před pár lety babyvak a myslím,že to není úplně ono.Jo šátek,ten je úžasně variabilní a pokud je kvalitní a rodič se naučí dobře vázat,je pak nošení velmi pohodlné pro miminko i maminku nebo tatínka.
O pohodlnosti nošení,myslím,není,je daleko jednodušší odložit dítě do kočárku nebo postýlky ;-).Šátků i informací je na internetu dost,jen je třeba vybírat.
Šátek je jistě vetší investice,ale když nepoužívám kočárek,který taky stojí pár tisíc,můžu si dovolit i víc jak jeden šáteček :-D.Spíš vypadám jako socka s hadrou,která nemá na kočár (už jsem se s tím setkala):-).
A pokud si jde rodič koupit šátek do obchodu,mělo by být samozřejmostí,že si ho bude moci vyzkoušet,dostane k němu řádný výklad o zásadách správného nošení a bude mít možnost absolvovat kurz
vázání.

Nesouhlas

(Lenka Knápková, 20. 5. 2008 21:06)

S masovým prodejem šátků a se snahou nosiče usnadnit si život a pod těmito body popsanými věcmi nemohu souhlasit. Stále platí to, že ten, kdo se rozhodne pro nošení dítěte v šátku, si nejdříve opatří kvalitní informace, čili negativní dopad na vývoj dítěte je v minimu případů. Šátek jednoduše NEJDE používat bez nastudovaných materiálů - každý si musí nastudovat úvazy, tím pádem zapadne do problematiky nošení dětí v šátku, ať chce nebo ne!